Uczcili pamięć o Sybirakach – ofiarach masowych deportacji

W nocy z 9 na 10 lutego 1940 roku rozpoczęła się pierwsza z czterech masowych deportacji Polaków na Syberię i do innych odległych zakątków Związku Sowieckiego. W nieludzkich warunkach, w bydlęcych wagonach, wywieziono wówczas około 140 tysięcy polskich obywateli – kobiet, mężczyzn, dzieci i starców. Była to tylko pierwsza fala represji, która naznaczyła losy tysięcy rodzin.

W niedzielę w Sokółce odbyły się uroczystości upamiętniające 85. rocznicę tamtych tragicznych wydarzeń. O godzinie 15:00 w kościele pw. św. Antoniego Padewskiego odprawiono mszę świętą w intencji Sybiraków. Liturgii przewodniczył proboszcz parafii, ksiądz Jarosław Ciuchna, który w homilii podkreślił wagę pielęgnowania pamięci o ofiarach deportacji oraz przekazywania prawdy historycznej kolejnym pokoleniom.

Po zakończeniu mszy świętej uczestnicy uroczystości udali się pod Pomnik Sybiraka, aby oddać hołd ofiarom deportacji. W wydarzeniu wzięli udział m.in.: starosta sokólski Piotr Rećko wraz z małżonką, przewodniczący Rady Powiatu Sokólskiego Krzysztof Krasiński, wiceprzewodniczący rady Krzysztof Pawłowski, a także przedstawiciele Koła Związku Sybiraków w Sokółce z Krystyną Biziuk na czele. Obecny był również generał Grzegorz Biziuk, przedstawiciele służb mundurowych oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy, którzy wspólnie uczcili pamięć zesłańców. Tam złożono kwiaty i zapalono znicze na znak hołdu dla tych, którzy zostali siłą wyrwani z ojczystej ziemi i zesłani w głąb sowieckiego imperium. W przemówieniach przypomniano dramatyczne losy deportowanych, ich cierpienie, walkę o przetrwanie i niezłomną wiarę w powrót do ojczyzny.

– W imieniu Powiatu Sokólskiego chciałbym oddać hołd tym wszystkim, którzy tylko dlatego, że byli Polakami zostali wywiezieni na daleką Syberię – zwrócił się do zgromadzonych Piotr Rećko, starosta sokólski.

Szczególne podziękowania skierował do przedstawicieli Służb Leśnych, których w największym stopniu dotknęła pierwsza masowa deportacja. Przypomniał również, że wśród zesłańców z 10 lutego 1940 roku znaleźli się nie tylko leśnicy, ale także urzędnicy państwowi wraz z rodzinami oraz wszyscy ci, którzy byli mocno związani z Polską i jej niepodległościowymi dążeniami.

Podczas uroczystości głos zabrała również Krystyna Biziuk, prezes Sokólskiego Koła Związku Sybiraków, która ze wzruszeniem podziękowała wszystkim za obecność i pielęgnowanie pamięci o jej koleżankach i kolegach – ludziach, których los doświadczył w niezwykle okrutny sposób podczas sowieckiej okupacji.

– Jestem zaszczycona i ogromnie szczęśliwa, że mogę dziś być tutaj z państwem, choć z każdym rokiem staje się to coraz trudniejsze. Czas nieubłaganie płynie, a nas, świadków tamtych wydarzeń, jest coraz mniej – zwróciła się do zgromadzonych szefowa sokólskich Sybiraków.

W trakcie ceremonii Krystyna Biziuk wręczyła również Krzysztofowi Promińskiemu Odznakę Honorową Sybiraka – wyróżnienie przyznane przez prezesa Zarządu Głównego Związku Sybiraków. Podkreśliła, że jest to symboliczne podziękowanie za jego zaangażowanie w działalność na rzecz związku oraz za pielęgnowanie pamięci o tych, którzy zostali zesłani na nieludzką ziemię.

Odznaczony, wyrażając swoją wdzięczność, zaznaczył, jak wiele znaczy dla niego to wyróżnienie.

– To dla mnie ogromny zaszczyt, ale jednocześnie wielka motywacja do dalszej pracy i upamiętniania tych, którzy tak wiele wycierpieli – powiedział Krzysztof Promiński.

Przed wspólną modlitwą w intencji wywiezionych na Syberię, ksiądz Stanisław Gniedziejko, kapelan sokólskich Sybiraków, przypomniał zgromadzonym historię Pomnika Sybiraka w Sokółce. Podkreślił, że ten ważny symbol pamięci powstał dzięki zaangażowaniu mieszkańców powiatu sokólskiego, a jego fundatorami byli inicjatorzy tego przedsięwzięcia – Krystyna Biziuk i Romuald Murmyło.

– Nie ma większej miłości do Ojczyzny niż ta, gdy ktoś oddaje za nią swoje życie. Dziś spośród wielkiej rodziny Sybiraków pozostało już niewielu. To właśnie za nich oraz za tych, którzy nigdy nie wrócili z zesłania, pomodlimy się w tym miejscu pamięci – powiedział wicekustosz Sanktuarium Najświętszego Sakramentu w Sokółce.

Po odmówieniu modlitwy nastąpiła uroczysta ceremonia składania kwiatów i zapalania zniczy pod Pomnikiem Sybiraka – symbolicznym miejscu upamiętniającym wszystkich, którzy zostali brutalnie oderwani od rodzinnych stron i skazani na katorgę w nieludzkich warunkach.

Organizatorem wydarzenia był Powiat Sokólski, Pedek Sokółka, Koło Związku Sybiraków w Sokółce oraz Parafia pw. św. Antoniego Padewskiego w Sokółce.

Sylwia Matuk, fot. Damian Szarkowski

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *