Pamięć o żołnierzach Armii Krajowej – hołd dla bohaterów historii.

14 lutego to nie tylko dzień zakochanych, ale także ważna rocznica w historii Polski. Tego dnia obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej, upamiętniający bohaterskich żołnierzy największej podziemnej armii w Europie podczas II wojny światowej. Dokładnie 83 lata temu, 14 lutego 1942 roku, Wódz Naczelny, generał Władysław Sikorski, wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Był to przełomowy moment dla polskiego ruchu oporu – od tego dnia struktury konspiracyjne stały się bardziej zorganizowane i jeszcze skuteczniej mogły walczyć z niemieckim okupantem. Żołnierze AK podejmowali działania sabotażowe, organizowali akcje dywersyjne, a także przygotowywali kraj do przyszłego powstania.

Aby uczcić pamięć tych, którzy z poświęceniem walczyli o wolność Ojczyzny, delegacja Powiatu Sokólskiego złożyła kwiaty i zapaliła znicze przy pomniku Żołnierzy Armii Krajowej, znajdującym się przy kościele pw. św. Antoniego Padewskiego w Sokółce. W ceremonii uczestniczyli m.in. Krzysztof Krasiński, przewodniczący Rady Powiatu Sokólskiego, Zbigniew Dębko, dyrektor Powiatowego Domu Kultury w Sokółce, a także młodzież z klasy mundurowej Zespołu Szkół w Sokółce, która swoją obecnością oddała hołd bohaterom.

Każdy człowiek ma tylko jedno życie, lecz jego losy często kształtują wydarzenia niezależne od jego woli. Historia, w której stajemy się uczestnikami, potrafi zmienić nasze przeznaczenie, wyznaczyć ścieżki, którymi musimy podążać. Tak właśnie było z żołnierzami Armii Krajowej, których młodość przypadła na dramatyczne czasy niemieckiej i sowieckiej okupacji – mówił Krzysztof Promiński, pracownik Wydziału Promocji i Mediów Starostwa Powiatowego w Sokółce.

Przypomniał także, że każdy, kto wstępował w szeregi Armii Krajowej, składał uroczystą przysięgę, zobowiązując się wiernie służyć Polsce, strzec jej honoru i walczyć o niepodległość aż do ostatniego tchu. Słowa te nie były jedynie formalnością – żołnierze AK wielokrotnie udowodnili swoją wierność i oddanie sprawie narodowej, niejednokrotnie płacąc najwyższą cenę za swoje poświęcenie.

W Sokółce znajduje się wiele miejsc pamięci, które przypominają o bohaterstwie tamtych dni.

Jednym z nich jest mogiła Stanisława Kuźmy, ps. „Jedliński”, na sokólskiej nekropolii. Na jego grobie widnieją znamienne słowa: „Miał honor być żołnierzem Armii Krajowej”.

To motto doskonale oddaje postawę wszystkich uczestników konspiracji niepodległościowej – ludzi niezłomnych, dla których wolność była wartością nadrzędną – zaznaczył Promiński.

Podczas uroczystości modlitwę za zmarłych i żyjących żołnierzy AK poprowadził ks. Stanisław Gniedziejko, wicekustosz Sanktuarium Najświętszego Sakramentu w Sokółce. Podkreślił również, że Armia Krajowa była największą podziemną siłą zbrojną świata podczas II wojny światowej, symbolem nadziei Polaków na odzyskanie niepodległości.

Dziś, gromadząc się przy pomniku, oddajemy hołd tym, którzy swoje życie poświęcili Ojczyźnie. Ich losy potoczyły się różnie – jedni doczekali wolnej Polski, inni oddali życie za jej przyszłość. Ale wszyscy oni pozostaną w naszej pamięci na zawsze – dodał ksiądz Gniedziejko.

Dzisiejsza uroczystość była kolejnym dowodem na to, że pamięć o bohaterach tamtych dni jest nadal żywa. Ich odwaga, honor i poświęcenie stanowią niezmiennie fundament wartości, na których budujemy współczesną Polskę.

Sylwia Matuk, fot. Piotr Białomyzy

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *