Wszystko po to, aby przybliżyć młodzieży dramatyczne wydarzenia, które rozegrały się w Polsce czterdzieści trzy lata temu, kiedy w naszym kraju wprowadzono stan wojenny.
Seans odbył się w budynku Zespołu Szkół w Sokółce. Film opowiada o życiu i męczeńskiej śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki.
Dzięki wizycie aktora Adama Woronowicza i prowadzącemu spotkanie z nim – Adamowi Radziszewskiemu, młodzież mogła lepiej zrozumieć realia tamtych czasów, poznać kulisy pracy nad filmem oraz usłyszeć o osobistych doświadczeniach aktora.
– Z ogromną radością witamy w naszej szkole wybitnego aktora, Adama Woronowicza, którego kreacja ks. Jerzego Popiełuszki na zawsze zapisała się w pamięci widzów – powiedziała Anetta Zubrzycka, dyrektor szkoły.
Podkreśliła, że film oraz rozmowa z aktorem będą dla uczniów niezwykle cenną lekcją historii, odwagi i wartości, które warto pielęgnować przez całe życie.
W wydarzeniu uczestniczył również Zbigniew Dębko, dyrektor Powiatowego Domu Kultury w Sokółce, który wyraził wdzięczność wobec Adama Radziszewskiego, znanego filmoznawcy, za wsparcie w organizacji spotkania.
Po projekcji filmu odbył się panel dyskusyjny prowadzony przez Radziszewskiego, podczas którego Woronowicz dzielił się swoimi doświadczeniami aktorskimi, opowiadając o drodze do spełnienia pragnień.
– Marzenia są ważne, a moja droga artystyczna pokazuje, że warto je mieć i konsekwentnie dążyć do ich realizacji – podkreślił odtwórca Popiełuszki w w/w obrazie.
Wspominał, że ta rola była dla niego spełnieniem marzenia o udziale w filmie ważnym dla polskiego kina. Zaznaczył także, że miał okazję zagrać epizod w nominowanej do Oscara „Zimnej wojnie”.
Na zakończenie spotkania aktor podziękował uczniom za ich zaangażowanie, inspirujące pytania i zainteresowanie filmem. Wyraził również uznanie dla nowoczesnej infrastruktury sportowej powstającej przy szkole.
– Każda szkoła powinna dysponować tak nowoczesnym zapleczem sportowym. To inwestycja w przyszłość młodzieży – podsumował gość spotkania.
Obcowanie z Adamem Woronowiczem było dla uczniów nie tylko inspirującym wydarzeniem artystycznym, lecz także wyjątkową lekcją historii i wartości. Pozwoliło młodzieży spojrzeć na sztukę aktorską z nowej perspektywy i wzbogaciło ich wiedzę o kulturze, pozostawiając niezatarte wrażenia.
Opr. Patrycja A. Zalewska-Poskrobko
Fot. Maciej Białobłocki




























































